| Mobile Name : | Ai Plus Nova 2 Ultra |
|---|---|
| Chipset : | Mediatek Dimensity 7400 ( 64 bit ) |
| RAM : | 6 GB |
| Graphics : | Arm Mali-G615 MC2 |
| Main Camera : | 50 MP - 8 MP |
| Camera Sensor : | Sony IMX752 |
| Selfie Camera : | 13 MP |
| Storage : | 128 GB |
| Battery : | 6000 mAh |
| Antutu Score : | 670974 (v10) |
| Expected Price : | 16999 |
| Released Date : | April 09, 2026 |