CLICK TO ENLARGE
Key Features of Vivo Y500s Launched
- vivo Y500s mobile is using Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 processor with 64 bit architecture.
- vivo Y500s mobile is having 8 GB RAM and Adreno 613 Graphics.
- vivo Y500s mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- vivo Y500s mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- vivo Y500s mobile powered by 7200 mAh battery.
- vivo Y500s mobile supporting storage of 256 GB.
| Mobile Name : | vivo Y500s |
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Adreno 613 |
| Rear Camera/s : | 50 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 256 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 7200 mAh |
| International Price (Expected) : | 230 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | April 27, 2026 |
Brief Description of vivo Y500s Mobile
vivo Y500s Mobile from Vivo is powered by Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 Processor having 64 bit Architecture. vivo Y500s Mobile is also having 8 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 256 GB Internal Memory , and power backed by 7200 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of vivo Y500s
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | OriginOS 6 |
Performance
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 4 nm ) |
|---|
| Graphics : | Adreno 613 |
|---|
| RAM : | 8 GB |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 6.75 inches (17.15 cm) |
|---|
| Resolution : | 720 x 1570 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 19.5:9 |
|---|
| Pixel Density : | 256 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 85.3% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 1200 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
Design
| Height : | 166.6 mm |
|---|
| Width : | 78.4 mm |
|---|
| Thickness : | 8.4 mm |
|---|
| Weight : | 219 grams |
|---|
| Build Material : | Glass front, plastic frame, plastic back |
|---|
| Colours : | Black, Silver, Gold |
|---|
| Waterproof : | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets, immersible up to 1.5m for 30 min) |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP ( f/1.8 ) |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP ( f/2.1 ) |
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 7200 mAh |
|---|
| Type : | Silicon Carbon |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 44W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | Yes |
Storage
| Internal Memory : | 256 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| Storage Type: | UFS 3.1 |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v4.2 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| Infrared : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 512 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 256 GB
This Page visited 9 times.
Post published on : 27-04-2026 by FindGsm | Updated on : 28-04-2026