CLICK TO ENLARGE
Key Features of Vivo iQOO 15T Upcoming
- vivo iQOO 15T mobile is using MediaTek Dimensity 9500 processor with 64 bit architecture.
- vivo iQOO 15T mobile is having 12 GB RAM and Mali-G1 Ultra MC12 Graphics.
- vivo iQOO 15T mobile is loaded with 200 MP Primary Camera.
- vivo iQOO 15T mobile is also having 16 MP Selfie Camera.
- vivo iQOO 15T mobile powered by 8000 mAh battery.
- vivo iQOO 15T mobile supporting storage of 256 GB.
| Mobile Name : | vivo iQOO 15T |
| Chipset : | MediaTek Dimensity 9500 ( 64 bit ) |
| RAM : | 12 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali-G1 Ultra MC12 |
| Rear Camera/s : | 200 MP(ois) - 50 MP |
| Selfie Camera : | 16 MP |
| Storage : | 256 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 8000 mAh |
Brief Description of vivo iQOO 15T Mobile
vivo iQOO 15T Mobile from iQoo is powered by MediaTek Dimensity 9500 Processor having 64 bit Architecture. vivo iQOO 15T Mobile is also having 12 GB RAM , Primary Camera of 200 MP , with Selfie Camera of 16 MP. This Mobile comes with 256 GB Internal Memory , and power backed by 8000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of vivo iQOO 15T
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | OriginOS 6 |
Performance
| Chipset : | MediaTek Dimensity 9500 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 3 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G1 Ultra MC12 |
|---|
| RAM : | 12 GB |
Display
| Display Type : | AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 6.83 inches (17.35 cm) |
|---|
| Resolution : | 1260 x 2800 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 450 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 89.9% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| HDR 10/ HDR+ Support : | HDR 10+, HDR Vivid |
|---|
| Refresh Rate : | 144 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
|---|
| Dolby Vision : | Yes |
Design
| Height : | 163.4 mm |
|---|
| Width : | 76.7 mm |
|---|
| Thickness : | 8.3 mm |
|---|
| Weight : | 216 grams |
|---|
| Build Material : | Glass front, aluminum frame |
|---|
| Colours : | Gray |
|---|
| Waterproof : | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets, immersible up to 1.5m for 30 min) |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 200 MP (ois) ( 1/1.56" sensor size, 0.5µm pixel size ) |
| Ultra-Wide Angle Camera : | 50 MP ( f/2.1, 15mm (ultrawide) focal length, 1/2.76" sensor size, 0.64µm pixel size ) |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| OIS : | Yes |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 16 MP |
| Front Camera Features : | HDR |
|---|
| Video Recording : | Yes |
Battery
| Battery Capacity : | 8000 mAh |
|---|
| Type : | Silicon Carbon |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 100W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Bypass Charging : | Yes |
Storage
| Internal Memory : | 256 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| Storage Type: | UFS 4.1 |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth : | v6.0 |
|---|
| GPS : | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| Infrared : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | On-screen |
|---|
| Fingerprint Sensor Type: | Ultrasonic |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 12 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 512 GB
RAM : 16 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 16 GB - STORAGE : 512 GB
RAM : 16 GB - STORAGE : 1 TB
This Page visited 9 times.
Post published on : 11-05-2026 by FindGsm | Updated on : 11-05-2026