CLICK TO ENLARGE
Key Features of Samsung Galaxy Z Fold Wide Upcoming
- Samsung Galaxy Z Fold Wide mobile is using Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor with 64 bit architecture.
- Samsung Galaxy Z Fold Wide mobile is having 12 GB RAM and Adreno 830 (1200 MHz) Graphics.
- Samsung Galaxy Z Fold Wide mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- Samsung Galaxy Z Fold Wide mobile is also having 10 MP Selfie Camera.
- Samsung Galaxy Z Fold Wide mobile powered by 4800 mAh battery.
- Samsung Galaxy Z Fold Wide mobile supporting storage of 256 GB.
| Mobile Name : | Samsung Galaxy Z Fold Wide |
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8 Elite ( 64 bit ) |
| RAM : | 12 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Adreno 830 (1200 MHz) |
| Rear Camera/s : | 50 MP(ois) - 50 MP |
| Selfie Camera : | 10 MP |
| Storage : | 256 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 4800 mAh |
Brief Description of Samsung Galaxy Z Fold Wide Mobile
Samsung Galaxy Z Fold Wide Mobile from Samsung is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Processor having 64 bit Architecture. Samsung Galaxy Z Fold Wide Mobile is also having 12 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 10 MP. This Mobile comes with 256 GB Internal Memory , and power backed by 4800 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Samsung Galaxy Z Fold Wide
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | One UI 8 |
|---|
| Software Support : | Up to 7 major Android upgrades |
Performance
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 3 nm ) |
|---|
| Graphics : | Adreno 830 (1200 MHz) |
|---|
| RAM : | 12 GB |
Display
| Display Type : | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X |
|---|
| Screen Size : | 7.6 inches |
|---|
| Resolution : | 1828 x 2584 pixels |
|---|
| Pixel Density : | 416 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 87.9% |
|---|
| Screen Protection : | Titanium plate layer for display support |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| HDR 10/ HDR+ Support : | HDR 10+ |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
Cover Display
| Display Type : | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
|---|
| Screen Size : | 5.40 inches |
|---|
| Resolution : | 1264 x 1848 pixels |
|---|
| Screen Protection : | Corning Gorilla Glass Ceramic 2 |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
Design
| Height : | 161.4 mm |
|---|
| Width : | 123.9 mm |
|---|
| Thickness : | 4.9 mm |
|---|
| Weight : | 199 grams |
|---|
| Build Material : | Advanced Armor aluminum frame |
|---|
| Colours : | Black |
|---|
| Waterproof : | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm, immersible up to 1.5m for 30 min) |
|---|
| Form Factor : | Foldable Touch |
|---|
| Dimensions : | Unfolded: 161.4 x 123.9 x 4.9 mm
Folded: 82.2 x 123.9 x 9.8 mm |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP (ois) |
| Ultra-Wide Angle Camera : | 50 MP |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| OIS : | Yes |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 10 MP ( f/2.2, 18mm (ultrawide) focal length, 1/3.0" sensor size,1.12µm pixel size ) |
| Front Camera Features : | HDR |
|---|
| Video Recording : | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
Battery
| Battery Capacity : | 4800 mAh |
|---|
| Type : | Li-Polymer |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 45W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
Storage
| Internal Memory : | 256 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| Storage Type: | UFS 4.0 |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
|---|
| Audio Features: | High-bitrate audio support |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 12 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 512 GB
RAM : 16 GB - STORAGE : 1 TB
This Page visited 9 times.
Post published on : 21-05-2026 by FindGsm | Updated on : 21-05-2026