CLICK TO ENLARGE
Key Features of RugOne Xever 8 Launched
- RugOne Xever 8 mobile is using MediaTek Helio G200 processor with 64 bit architecture.
- RugOne Xever 8 mobile is having 8 GB RAM and Mali-G57 MC2 Graphics.
- RugOne Xever 8 mobile is loaded with 64 MP Primary Camera.
- RugOne Xever 8 mobile is also having 32 MP Selfie Camera.
- RugOne Xever 8 mobile powered by 4800 mAh battery.
- RugOne Xever 8 mobile supporting storage of 128 GB.
| Mobile Name : | RugOne Xever 8 |
| Chipset : | MediaTek Helio G200 ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
| Rear Camera/s : | 64 MP - 20 MP, f/1.8, (night vision), 2 IR emitters |
| Selfie Camera : | 32 MP |
| Storage : | 128 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 4800 mAh |
| International Price (Expected) : | 430 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | May 01, 2026 |
Brief Description of RugOne Xever 8 Mobile
RugOne Xever 8 Mobile from RugOne Mobiles is powered by MediaTek Helio G200 Processor having 64 bit Architecture. RugOne Xever 8 Mobile is also having 8 GB RAM , Primary Camera of 64 MP , with Selfie Camera of 32 MP. This Mobile comes with 128 GB Internal Memory , and power backed by 4800 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of RugOne Xever 8
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Software Support : | Up to 3 major Android upgrades |
Performance
| Chipset : | MediaTek Helio G200 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
|---|
| RAM : | 8 GB |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 6.50 inches (16.51 cm) |
|---|
| Resolution : | 1080 x 2400 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 405 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 75.9% |
|---|
| Screen Protection : | Corning Gorilla Glass 3 |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 680 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
Design
| Height : | 168 mm |
|---|
| Width : | 80 mm |
|---|
| Thickness : | 14.0 mm |
|---|
| Weight : | 320 grams |
|---|
| Colours : | Black, Sand Dune |
|---|
| Waterproof : | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets, immersible up to 2m for 30 min) |
|---|
| Drop Resistant : | up to 2m |
|---|
| Feature : | Dedicated flashlight |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 64 MP ( f/1.9, 1/1.7" sensor size, 0.8µm pixel size ) |
| Extra Camera : | 20 MP, f/1.8, (night vision), 2 IR emitters |
|---|
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| Video Recording : | 2K@30fps
1080p@30fps
720p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 32 MP ( f/2.5, 0.7µm pixel size ) |
| Video Recording : | 1080p@30fps, 720p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 4800 mAh |
|---|
| Type : | Li-Polymer |
|---|
| Removable: | Yes |
| Quick Charging : | Wired, 18W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 10W |
Storage
| Internal Memory : | 128 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Dedicated Slot) |
|---|
| Storage Type: | UFS 2.2 |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | GSM / HSPA / LTE |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.2 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| FM Radio : | Wireless FM |
|---|
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 8 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
This Page visited 9 times.
Post published on : 01-05-2026 by FindGsm | Updated on : 01-05-2026