CLICK TO ENLARGE
Key Features of RugOne Xever 7 Pro Launched
- RugOne Xever 7 Pro mobile is using Mediatek Dimensity 7025 processor with 64 bit architecture.
- RugOne Xever 7 Pro mobile is having 12 GB RAM and IMG BXM-8-256 Graphics.
- RugOne Xever 7 Pro mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- RugOne Xever 7 Pro mobile is also having 32 MP Selfie Camera.
- RugOne Xever 7 Pro mobile powered by 5550 mAh battery.
- RugOne Xever 7 Pro mobile supporting storage of 512 GB.
| Mobile Name : | RugOne Xever 7 Pro |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 7025 ( 64 bit ) |
| RAM : | 12 GB |
| Graphics : | IMG BXM-8-256 |
| Rear Camera/s : | 50 MP - 64 MP, f/1.8, (night vision), 4 infrared lights |
| Selfie Camera : | 32 MP |
| Storage : | 512 GB |
| Battery : | 5550 mAh |
| International Price (Expected) : | 649 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | November 11, 2025 |
Brief Description of RugOne Xever 7 Pro Mobile
RugOne Xever 7 Pro Mobile from RugOne Mobiles is powered by Mediatek Dimensity 7025 Processor having 64 bit Architecture. RugOne Xever 7 Pro Mobile is also having 12 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 32 MP. This Mobile comes with 512 GB Internal Memory , and power backed by 5550 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of RugOne Xever 7 Pro
General Information
| Operating System : | Android v15 |
|---|
| Software Support : | Up to 3 major Android upgrades |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 7025 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
|---|
| Graphics : | IMG BXM-8-256 |
|---|
| RAM : | 12 GB |
Display
| Display Type : | AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 6.67 inches (16.94 cm) |
|---|
| Resolution : | 1080 x 2400 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 395 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 73.3% |
|---|
| Screen Protection : | Corning Gorilla Glass 3, Mohs level 4 |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 2200 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
Design
| Height : | 173.6 mm |
|---|
| Width : | 84.4 mm |
|---|
| Thickness : | 14.1 mm |
|---|
| Weight : | 325 grams |
|---|
| Colours : | Black, Beige |
|---|
| Waterproof : | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets, immersible up to 2m for 30 min) |
|---|
| Drop Resistant : | up to 2m |
|---|
| Feature : | Dedicated flashlight |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Triple |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP ( f/1.9, 1.0µm pixel size ) |
| Extra Camera : | 64 MP, f/1.8, (night vision), 4 infrared lights |
|---|
| Flash : | Dual LED Flash |
|---|
| Video Recording : | 1440p@30fps,
1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 32 MP ( f/2.5, 0.7µm pixel size ) |
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 5550 mAh |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 33W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 10W |
Storage
| Internal Memory : | 512 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| Storage Type: | UFS 3.1 |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.2 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| Infrared : | Yes |
Multimedia
| FM Radio : | Wireless FM |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
This Page visited 10 times.
Post published on : 01-05-2026 by FindGsm | Updated on : 01-05-2026