CLICK TO ENLARGE
Key Features of OnePlus Nord CE6 Upcoming
✩ Also known as OnePlus Nord CE6 5G
- OnePlus Nord CE6 mobile is using Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 processor with 64 bit architecture.
- OnePlus Nord CE6 mobile is having 6 GB RAM and Adreno 810 Graphics.
- OnePlus Nord CE6 mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- OnePlus Nord CE6 mobile is also having 16 MP Selfie Camera.
- OnePlus Nord CE6 mobile powered by 8000 mAh battery.
- OnePlus Nord CE6 mobile supporting storage of 128 GB.
Brief Description of OnePlus Nord CE6 Mobile
OnePlus Nord CE6 Mobile from OnePlus is powered by Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 Processor having 64 bit Architecture. OnePlus Nord CE6 Mobile is also having 6 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 16 MP. This Mobile comes with 128 GB Internal Memory , and power backed by 8000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of OnePlus Nord CE6
General Information
| Operating System : | Android v16 |
Performance
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 4 nm ) |
|---|
| Graphics : | Adreno 810 |
|---|
| RAM : | 6 GB |
Display
| Display Type : | AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 6.7 inches (17.02 cm) |
|---|
| Resolution : | 1220 x 2712 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 444 ppi |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 1800 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 144 Hz |
Design
| Colours : | Black, White, Blue |
|---|
| Waterproof : | IP66/IP68/IP69K dust, tight and water resistant |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP (ois) ( f/1.8, 25mm (wide) focal length, 1/1.95" sensor size, 0.8µm pixel size ) |
| Auxillery Camera : | Yes |
|---|
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| OIS : | Yes |
|---|
| Flash : | Dual LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 16 MP ( f/2.4, 24mm (wide) focal length, 1/3.0" sensor size, 1.0µm pixel size ) |
| Front Camera Features : | Panorama
|
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 8000 mAh |
|---|
| Removable: | No |
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 27W |
Storage
| Internal Memory : | 128 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Shared Slot with SIM) |
|---|
| Storage Type: | UFS |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 6 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
This Page visited 34 times.
Post published on : 29-04-2026 by FindGsm | Updated on : 29-04-2026