| Mobile Name : | OnePlus Ace 6 Ultra |
|---|---|
| Chipset : | Mediatek Dimensity 9500 ( 64 bit ) |
| RAM : | 12 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali-G1 Ultra MC12 |
| Rear Camera/s : | 50 MP(ois) - 8 MP |
| Selfie Camera : | 16 MP |
| Storage : | 256 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 8600 mAh |
| International Price (Expected) : | 440 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | April 28, 2026 |
| Operating System : | Android v16 |
|---|---|
| Custom UI : | ColorOS 16 |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 9500 |
|---|---|
| CPU Cores : | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| Architecture : | 64 bit ( 3 nm ) |
| Graphics : | Mali-G1 Ultra MC12 |
| RAM : | 12 GB |
| Display Type : | AMOLED |
|---|---|
| Screen Size : | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution : | 1272 x 2772 pixels |
| Aspect Ratio : | 19.5:9 |
| Pixel Density : | 450 ppi |
| Screen To Body Ratio : | 89.3% |
| Screen Protection : | Crystal Shield Glass |
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Peak Brightness : | 1800 nits |
| HDR 10/ HDR+ Support : | HDR 10+ |
| Refresh Rate : | 165 Hz |
| Display Color : | 1B |
| Dolby Vision : | Yes |
| Height : | 162.5 mm |
|---|---|
| Width : | 77.5 mm |
| Thickness : | 8.5 mm |
| Weight : | 217 grams |
| Build Material : | Glass front (Crystal Shield Glass), glass back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| Colours : | Ace Awakening, Metal Storm |
| Waterproof : | IP66/IP68/IP69/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets, immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Camera Setup : | Dual |
|---|---|
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP (ois) ( f/1.8, 23mm (wide) focal length, 1/1.55" sensor size ) |
| Ultra-Wide Angle Camera : | 8 MP ( f/2.2, 16mm focal length, 112˚ (ultrawide) ) |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
| OIS : | Yes |
| Flash : | LED Flash |
| Camera Features : | Panorama HDR |
| Video Recording : | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Camera Setup : | Single |
|---|---|
| Selfie Camera Resolution : | 16 MP ( f/2.4, 23mm (wide) focal length, 1/3" sensor size ) |
| Video Recording : | 1080p@30fps |
| Battery Capacity : | 8600 mAh |
|---|---|
| Type : | Silicon Carbon |
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 120W |
| USB Type-C : | USB Type-C |
| Internal Memory : | 256 GB |
|---|---|
| Expandable Memory: | No |
| Storage Type: | UFS 4.1 |
| USB OTG: | Yes |
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
| VoLTE : | Yes |
| Wifi : | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth : | v6.0 |
| GPS : | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC : | Yes |
| Infrared : | Yes |
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker: | Yes |
| Audio Jack: | USB Type-C |
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|---|
| Fingerprint Sensor Position: | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type: | Ultrasonic |
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |