CLICK TO ENLARGE
Key Features of Motorola Moto G87 Upcoming
- Motorola Moto G87 mobile is using Mediatek Dimensity 6400 processor with 64 bit architecture.
- Motorola Moto G87 mobile is having 8 GB RAM and Mali-G57 MC2 Graphics.
- Motorola Moto G87 mobile is loaded with 200 MP Primary Camera.
- Motorola Moto G87 mobile is also having 32 MP Selfie Camera.
- Motorola Moto G87 mobile powered by 5200 mAh battery.
- Motorola Moto G87 mobile supporting storage of 256 GB.
| Mobile Name : | Motorola Moto G87 |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6400 ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
| Rear Camera/s : | 200 MP(ois) - 8 MP |
| Selfie Camera : | 32 MP |
| Storage : | 256 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 5200 mAh |
| International Price (Expected) : | 400 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
Brief Description of Motorola Moto G87 Mobile
Motorola Moto G87 Mobile from Motorola is powered by Mediatek Dimensity 6400 Processor having 64 bit Architecture. Motorola Moto G87 Mobile is also having 8 GB RAM , Primary Camera of 200 MP , with Selfie Camera of 32 MP. This Mobile comes with 256 GB Internal Memory , and power backed by 5200 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Motorola Moto G87
General Information
| Operating System : | Android v16 |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6400 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
|---|
| RAM : | 8 GB |
Display
| Display Type : | AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 6.78 inches (17.22 cm) |
|---|
| Resolution : | 1272 x 2772 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 19.5:9 |
|---|
| Pixel Density : | 450 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 88.4% |
|---|
| Screen Protection : | Corning Gorilla Glass 7i |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 5000 nits |
|---|
| HDR 10/ HDR+ Support : | HDR |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
Design
| Height : | 164.5 mm |
|---|
| Width : | 77.3 mm |
|---|
| Thickness : | 7.3 mm |
|---|
| Weight : | 183 grams |
|---|
| Build Material : | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
|---|
| Colours : | Pantone: Overture, Blue Atoll |
|---|
| Waterproof : | IP66/IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets, immersible up to 1.5m for 30 min) |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 200 MP (ois) ( f/1.8, 0.5µm pixel size ) |
| Ultra-Wide Angle Camera : | 8 MP ( f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1.12µm pixel size ) |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| OIS : | Yes |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 2K@30fps
1080p@30/60fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 32 MP ( f/2.2 ) |
| Video Recording : | 2K@30fps, 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 5200 mAh |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 30W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
Storage
| Internal Memory : | 256 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Shared Slot with SIM) |
|---|
| Storage Type: | UFS 2.2 |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
|---|
| Audio Features: | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | On-screen |
|---|
| Fingerprint Sensor Type: | Optical |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Smart Connect support |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 512 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 512 GB
This Page visited 24 times.
Post published on : 30-04-2026 by FindGsm | Updated on : 01-05-2026