CLICK TO ENLARGE
Key Features of Motorola Moto G37 Upcoming
- Motorola Moto G37 mobile is using Mediatek Dimensity 6300 processor with 64 bit architecture.
- Motorola Moto G37 mobile is having 4 GB RAM and Mali-G57 MC2 Graphics.
- Motorola Moto G37 mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- Motorola Moto G37 mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- Motorola Moto G37 mobile powered by 5200 mAh battery.
- Motorola Moto G37 mobile supporting storage of 64 GB.
| Mobile Name : | Motorola Moto G37 |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6300 ( 64 bit ) |
| RAM : | 4 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
| Rear Camera/s : | 50 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 64 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 5200 mAh |
| International Price (Expected) : | 210 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
Brief Description of Motorola Moto G37 Mobile
Motorola Moto G37 Mobile from Motorola is powered by Mediatek Dimensity 6300 Processor having 64 bit Architecture. Motorola Moto G37 Mobile is also having 4 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 64 GB Internal Memory , and power backed by 5200 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Motorola Moto G37
General Information
| Operating System : | Android v16 |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6300 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
|---|
| RAM : | 4 GB |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 6.67 inches (16.94 cm) |
|---|
| Resolution : | 720 x 1604 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 264 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 84.3% |
|---|
| Screen Protection : | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen |
|---|
| Peak Brightness : | 1050 nits |
|---|
| HDR 10/ HDR+ Support : | HDR 10 |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
Design
| Height : | 166.2 mm |
|---|
| Width : | 76.5 mm |
|---|
| Thickness : | 7.8 mm |
|---|
| Weight : | 191 grams |
|---|
| Build Material : | Glass front Gorilla Glass 7i), plastic back or silicone polymer (eco leather), plastic frame |
|---|
| Colours : | PANTONE Nautical Blue. Impenetrable, Fuchsia Red |
|---|
| Waterproof : | IP64 water resistant |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP ( f/1.8, 0.61µm pixel size ) |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| Flash : | Dual LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 2K@30fps
1080p@30/60fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP ( f/2.0, 1.12µm pixel size ) |
| Video Recording : | 2K@30fps, 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 5200 mAh |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 20W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 6W |
Storage
| Internal Memory : | 64 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Dedicated Slot) |
|---|
| Storage Type: | UFS 2.2 |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| FM Radio : | Yes |
|---|
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 4 GB - STORAGE : 64 GB
RAM : 4 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 4 GB - STORAGE : 256 GB
This Page visited 16 times.
Post published on : 30-04-2026 by FindGsm | Updated on : 01-05-2026