CLICK TO ENLARGE
Key Features of Infinix Smart 20 Launched
- Infinix Smart 20 mobile is using Mediatek Helio G81 Ultimate processor with 64 bit architecture.
- Infinix Smart 20 mobile is having 4 GB RAM and Mali-G52 MC2 Graphics.
- Infinix Smart 20 mobile is loaded with 8 MP Primary Camera.
- Infinix Smart 20 mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- Infinix Smart 20 mobile powered by 5200 mAh battery.
- Infinix Smart 20 mobile supporting storage of 64 GB.
| Mobile Name : | Infinix Smart 20 |
| Chipset : | Mediatek Helio G81 Ultimate ( 64 bit ) |
| RAM : | 4 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali-G52 MC2 |
| Rear Camera/s : | 8 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 64 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 5200 mAh |
| Released Date : | March 16, 2026 |
Brief Description of Infinix Smart 20 Mobile
Infinix Smart 20 Mobile from Infinix is powered by Mediatek Helio G81 Ultimate Processor having 64 bit Architecture. Infinix Smart 20 Mobile is also having 4 GB RAM , Primary Camera of 8 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 64 GB Internal Memory , and power backed by 5200 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Infinix Smart 20
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | XOS 16 |
Performance
| Chipset : | Mediatek Helio G81 Ultimate |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 12 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G52 MC2 |
|---|
| RAM : | 4 GB |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 6.78 inches (17.22 cm) |
|---|
| Resolution : | 720 x 1576 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 19.5:9 |
|---|
| Pixel Density : | 259 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 82.9% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 700 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
Design
| Height : | 167.7 mm |
|---|
| Width : | 78.8 mm |
|---|
| Thickness : | 7.7 mm |
|---|
| Build Material : | Glass front, plastic back, plastic frame |
|---|
| Colours : | Shadow Black, Cloudline Blue, Polaris Titanium, Sunlike Orange |
|---|
| Waterproof : | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
|---|
| Drop Resistant : | up to 1.5m |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 8 MP ( f/2.0, 1/4.0" sensor size, 1.12µm pixel size ) |
| Autofocus : | Yes |
|---|
| Flash : | Dual LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama |
|---|
| Video Recording : | 1440p@30fps
1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP ( f/2.0, 1/4.0" sensor size, 1.12µm pixel size ) |
| Video Recording : | 1440p@30fps
1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 5200 mAh |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 15W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 5W |
Storage
| Internal Memory : | 64 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Dedicated Slot) |
|---|
| Storage Type: | eMMC 5.1 |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth : | Yes |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| Infrared : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 4 GB - STORAGE : 64 GB
RAM : 4 GB - STORAGE : 128 GB
This Page visited 550 times.
Post published on : 17-02-2026 by FindGsm | Updated on : 04-04-2026