CLICK TO ENLARGE
Key Features of Honor Play11 Plus Launched
- Honor Play11 Plus mobile is using Mediatek Dimensity 6500 Elite processor with 64 bit architecture.
- Honor Play11 Plus mobile is having 8 GB RAM and Mali-G57 MC2 Graphics.
- Honor Play11 Plus mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- Honor Play11 Plus mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- Honor Play11 Plus mobile powered by 7000 mAh battery.
- Honor Play11 Plus mobile supporting storage of 256 GB.
| Mobile Name : | Honor Play11 Plus |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6500 Elite ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB |
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
| Rear Camera/s : | 50 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 256 GB |
| Battery : | 7000 mAh |
| International Price (Expected) : | 280 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | May 05, 2026 |
Brief Description of Honor Play11 Plus Mobile
Honor Play11 Plus Mobile from Honor is powered by Mediatek Dimensity 6500 Elite Processor having 64 bit Architecture. Honor Play11 Plus Mobile is also having 8 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 256 GB Internal Memory , and power backed by 7000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Honor Play11 Plus
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | MagicOS 10 |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6500 Elite |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
|---|
| RAM : | 8 GB |
Display
| Display Type : | AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 6.6 inches (16.76 cm) |
|---|
| Resolution : | 1200 x 2600 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 19.5:9 |
|---|
| Pixel Density : | 434 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 90.1% |
|---|
| Screen Protection : | Aluminosilicate glass |
|---|
| Bezel-Less Display : | Island Cut |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 6500 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
|---|
| PWM : | 3840Hz |
Design
| Height : | 157.4 mm |
|---|
| Width : | 75.4 mm |
|---|
| Thickness : | 7.3 mm |
|---|
| Weight : | 185 grams |
|---|
| Build Material : | Glass front, aluminum frame, glass back |
|---|
| Colours : | Silver, Gold |
|---|
| Waterproof : | IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) |
|---|
| Drop Resistant : | up to 1.8m |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP ( f/1.8 ) |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP ( f/2.0 ) |
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 7000 mAh |
|---|
| Type : | Li-Polymer |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 45W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 6W |
Storage
| Internal Memory : | 256 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth : | v6.0 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| Infrared : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | On-screen |
|---|
| Fingerprint Sensor Type: | Optical |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Proximity (ultrasonic), Compass |
This Page visited 6 times.
Post published on : 12-05-2026 by FindGsm | Updated on : 12-05-2026