CLICK TO ENLARGE
Key Features of Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 Upcoming
- Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 mobile is using Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 processor with 64 bit architecture.
- Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 mobile is having 8 GB RAM and Adreno 810 Graphics.
- Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 mobile is loaded with 13 MP Primary Camera.
- Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 mobile powered by 10200 mAh battery.
- Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 mobile supporting storage of 128 GB.
| Mobile Name : | Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 |
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Adreno 810 |
| Main Camera : | 13 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 128 GB |
| Battery : | 10200 mAh |
Brief Description of Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 Mobile
Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 Mobile from Lenovo is powered by Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 Processor having 64 bit Architecture. Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 Mobile is also having 8 GB RAM , Primary Camera of 13 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 128 GB Internal Memory , and power backed by 10200 mAh Battery.
Specifications of Lenovo ThinkTab X11 Gen 1
General Information
| Operating System : | Android v16 |
Performance
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 4 nm ) |
|---|
| Graphics : | Adreno 810 |
|---|
| RAM : | 8 GB ( ) |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 10.95 inches (27.81 cm) |
|---|
| Resolution : | 2560 x 1600 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 16:10 |
|---|
| Pixel Density : | 276 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 80.2% |
|---|
| Screen Protection : | Corning Gorilla Glass |
|---|
| Peak Brightness : | 800 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 90 Hz |
Design
| Height : | 257.1 mm |
|---|
| Width : | 168.7 mm |
|---|
| Thickness : | 9.9 mm |
|---|
| Weight : | 650 grams |
|---|
| Colours : | Gray |
|---|
| Waterproof : | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Primary Camera (Wide Angle) : | 13 MP |
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Video Recording : | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 10200 mAh |
|---|
| Type : | Li-ion |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 45W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
Storage
| Internal Memory : | 128 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC |
|---|
| Storage Type: | UFS 3.1 |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+eSim |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 3.2, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
|---|
| Audio Features: | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity (accessories only), Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 8 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
This Page visited 6 times.
Post published on : 01-04-2026 by FindGsm | Updated on : 01-04-2026