CLICK TO ENLARGE
Key Features of Realme P4 Lite Launched
- Realme P4 Lite mobile is using Mediatek Dimensity 6300 processor with 64 bit architecture.
- Realme P4 Lite mobile is having 4 GB RAM and Mali-G57 MC2 Graphics.
- Realme P4 Lite mobile is loaded with 13 MP Primary Camera.
- Realme P4 Lite mobile is also having 5 MP Selfie Camera.
- Realme P4 Lite mobile powered by 7000 mAh battery.
- Realme P4 Lite mobile supporting storage of 64 GB.
| Mobile Name : | Realme P4 Lite |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6300 ( 64 bit ) |
| RAM : | 4 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
| Rear Camera/s : | 13 MP |
| Selfie Camera : | 5 MP |
| Storage : | 64 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 7000 mAh |
| International Price (Expected) : | 120 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | March 19, 2026 |
Brief Description of Realme P4 Lite Mobile
Realme P4 Lite Mobile from Realme is powered by Mediatek Dimensity 6300 Processor having 64 bit Architecture. Realme P4 Lite Mobile is also having 4 GB RAM , Primary Camera of 13 MP , with Selfie Camera of 5 MP. This Mobile comes with 64 GB Internal Memory , and power backed by 7000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Realme P4 Lite
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | Realme UI 7.0 |
|---|
| Software Support : | Up to 2 major Android upgrades |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6300 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
|---|
| RAM : | 4 GB |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 6.8 inches (17.27 cm) |
|---|
| Resolution : | 720 x 1570 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 19.5:9 |
|---|
| Pixel Density : | 254 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 87.0% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Waterdrop notch |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen |
|---|
| Peak Brightness : | 900 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 144 Hz |
Design
| Height : | 166.3 mm |
|---|
| Width : | 78.1 mm |
|---|
| Thickness : | 8.4 mm |
|---|
| Weight : | 212 grams |
|---|
| Build Material : | Glass front, plastic frame, plastic back |
|---|
| Colours : | Mosaic Green, Mosaic Blue |
|---|
| Waterproof : | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 13 MP ( f/2.2 ) |
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 5 MP ( f/2.2 ) |
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 7000 mAh |
|---|
| Type : | Silicon Carbon |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 15W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | Yes |
|---|
| Bypass Charging : | Yes |
Storage
| Internal Memory : | 64 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Shared Slot with SIM) |
|---|
| Storage Type: | eMMC 5.1 |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.3 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 4 GB - STORAGE : 64 GB
RAM : 4 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 6 GB - STORAGE : 128 GB
This Page visited 73 times.
Post published on : 16-03-2026 by FindGsm | Updated on : 04-04-2026